All races

Retain Marlon A. Polk, Judge of the District Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   66,677 64.85%
No 36,144 35.15%

Retain Daniel E. Bryan Jr., Judge of the District Court - District 01

102/102 precincts reporting (100%)

Yes   17,385 74.28%
No 6,021 25.72%

Retain Paul W. Korslund, Judge of the District Court - District 01

102/102 precincts reporting (100%)

Yes   17,987 75.67%
No 5,782 24.33%

Retain Timothy P. Burns, Judge of the District Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   69,547 67.49%
No 33,497 32.51%

Retain Duane C. Dougherty, Judge of the District Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   70,401 68.13%
No 32,936 31.87%

Retain Andrew R. Jacobsen, Judge of the District Court - District 03

198/198 precincts reporting (100%)

Yes   48,363 76.73%
No 14,669 23.27%

Retain Michael W. Pirtle, Judge of the Court of Appeals - District 02

219/219 precincts reporting (100%)

Yes   39,892 67.52%
No 19,192 32.48%

Retain Paul J. Vaughan, Judge of the District Court - District 06

0/108 precincts reporting (0%)

Yes   17,978 73.63%
No 6,439 26.37%

Retain Terri S. Harder, Judge of the District Court - District 10

0/69 precincts reporting (0%)

Yes   12,323 80.92%
No 2,906 19.08%

Retain Richard A. Birch, Judge of the District Court - District 11

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   18,745 73.73%
No 6,680 26.27%

Retain Randall L. Lippstreu, Judge of the District Court - District 12

92/92 precincts reporting (100%)

Yes   16,683 77.71%
No 4,784 22.29%

Retain Travis P. O'Gorman, Judge of the District Court - District 12

0/92 precincts reporting (0%)

Yes   15,755 76.62%
No 4,808 23.38%

Retain Donald E. Rowlands, Judge of the District Court - District 11

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   19,329 74.04%
No 6,778 25.96%

Retain Steven B. Timm, Judge of the County Court - District 01

0/74 precincts reporting (0%)

Yes   14,431 74.95%
No 4,823 25.05%

Retain Marcena M. Hendrix, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   68,246 66.39%
No 34,544 33.61%

Retain John E. Huber, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   66,644 65.29%
No 35,431 34.71%

Retain Patrick R. McDermott, Judge of the County Court - District 05

0/142 precincts reporting (0%)

Yes   23,816 73.42%
No 8,624 26.58%

Retain Kenneth J. Vampola, Judge of the County Court - District 06

0/108 precincts reporting (0%)

Yes   17,670 73.39%
No 6,407 26.61%

Retain Arthur S. Wetzel, Judge of the County Court - District 09

0/56 precincts reporting (0%)

Yes   17,891 81.28%
No 4,121 18.72%

Retain Michael E. Piccolo, Judge of the County Court - District 11

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   18,664 73.14%
No 6,855 26.86%

Retain Edward D. Steenburg, Judge of the County Court - District 11

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   18,882 74.79%
No 6,366 25.21%

Retain Kent D. Turnbull, Judge of the County Court - District 11

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   19,343 73.96%
No 6,809 26.04%

Retain Linda S. Porter, Judge of the Separate Juvenile Court - Lancaster

198/198 precincts reporting (100%)

Yes   49,725 78.11%
No 13,939 21.89%

Retain David K. Arterburn, Judge of the District Court - District 02

95/95 precincts reporting (100%)

Yes   32,216 69.94%
No 13,846 30.06%

Retain Charles M. Samuelson, Judge of the County Court - District 06

0/108 precincts reporting (0%)

Yes   17,821 74.27%
No 6,175 25.73%

Retain Sheryl L. Lohaus, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   68,902 67.16%
No 33,691 32.84%

Retain Gary B. Randall, Judge of the District Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   68,687 66.23%
No 35,018 33.77%

Retain Craig Q. McDermott, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   70,672 68.85%
No 31,970 31.15%

Retain Kris Mickey, Judge of the County Court - District 12

0/92 precincts reporting (0%)

Yes   15,834 76.39%
No 4,893 23.61%

Retain Marcela A. Keim, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   70,421 68.48%
No 32,413 31.52%

Retain Linda Caster Senff, Judge of the County Court - District 05

0/142 precincts reporting (0%)

Yes   23,413 72.72%
No 8,785 27.28%

Retain John F. Irwin, Judge of the Court of Appeals - District 04

271/271 precincts reporting (100%)

Yes   45,746 68.45%
No 21,085 31.55%

Retain Mark D. Kozisek, Judge of the District Court - District 08

0/109 precincts reporting (0%)

Yes   11,068 71.41%
No 4,431 28.59%

Retain Thomas E. Stine, Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court - Statewide

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Yes   294,146 71.50%
No 117,249 28.50%

Retain Lawrence D. Gendler, Judge of the Separate Juvenile Court - Sarpy

52/52 precincts reporting (100%)

Yes   25,714 71.67%
No 10,163 28.33%

Governor

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Pete Ricketts beats Chuck Hassebrook to take governor's race »

Chuck Hassebrook 209,758 39.15%
Mark G. Elworth 18,819 3.51%
Pete Ricketts   307,261 57.34%

Secretary of State

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Republicans keep firm grasp on attorney general, treasurer, secretary of state jobs »

Ben Backus 119,968 24.67%
John A. Gale   366,305 75.33%

ESU No. 1 - District 11

39/39 precincts reporting (100%)

Fred Boelter   1,265 100%

ESU No. 9 - District 1

86/86 precincts reporting (100%)

Craig McMahon   1,393 100%

ESU No. 17 - District 1

precincts reporting (0%)

Sue Weston   459 100%

ESU No. 10 - District 3

27/27 precincts reporting (100%)

P. Kay Grimminger   3,370 100%

Butler Public Power District - District 6

28/28 precincts reporting (100%)

Gary Yindrick   375 100%

Cedar-Knox Public Power District - Subdivision 1

13/13 precincts reporting (100%)

Karl Koch   757 100%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 1

58/58 precincts reporting (100%)

Brian Keiser   2,805 100%

Chimney Rock Public Power District - At Large

42/42 precincts reporting (100%)

Richard Kildow   556 34.51%
Douglas E. Kizzire 472 29.30%
Travis Petersen   583 36.19%

Cornhusker Public Power District - Subdivision 5

31/31 precincts reporting (100%)

Glen Pfeifer   362 100%

Custer Public Power District - At Large

115/115 precincts reporting (100%)

Bradley Bartak   2,671 49.63%
Wayne V. Licking   2,711 50.37%

Dawson Public Power District - Dawson Subdivision

75/75 precincts reporting (100%)

Robert Kennicutt   2,291 100%

Learning Community - District 5

271/271 precincts reporting (100%)

John Synowiecki 5,035 31.39%
D. Paul Hartnett 5,443 33.93%
Tonya Ward 5,563 34.68%

ESU No. 11 - District 1

53/53 precincts reporting (100%)

Kim Scoville   879 100%

ESU No. 2 - District 5

242/242 precincts reporting (100%)

Edward Rastovski   2,405 100%

ESU No. 3 - District 3

219/219 precincts reporting (100%)

Stuart J. Dornan   9,935 100%

ESU No. 4 - District 9

22/22 precincts reporting (100%)

Allison Hayes   899 100%

ESU No. 7 - District 11

29/29 precincts reporting (100%)

Terry Fusco   1,393 100%

ESU No. 8 - District 1

24/24 precincts reporting (100%)

Craig G. Brewster   1,479 100%

ESU No. 13 - District 1

19/19 precincts reporting (100%)

Patricia K. Dobry   1,499 100%

ESU No. 15 - District 9

13/13 precincts reporting (100%)

Warren Everts   531 100%

ESU No. 16 - District 1

24/24 precincts reporting (100%)

Julie Boettcher   1,064 100%

Elkhorn Rural Public Power District - Subdivision 1

79/79 precincts reporting (100%)

Mark Miller   655 100%

Attorney General

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Republicans keep firm grasp on attorney general, treasurer, secretary of state jobs »

Janet Stewart 172,582 33.78%
Doug Peterson   338,251 66.22%

State Auditor

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Janssen defeats fellow lawmaker to replace Mike Foley »

Amanda McGill 202,100 40.80%
Charlie Janssen   293,266 59.20%

NU Board of Regents - District 2

271/271 precincts reporting (100%)

Howard Hawks   48,062 100%

Legislature - District 24

34/34 precincts reporting (100%)

Mark A. Kolterman   7,971 80.45%
Kirk Tesar 1,937 19.55%

State Board of Education - District 7

284/284 precincts reporting (100%)

Molly O'Holleran   34,447 61.98%
Robin R. Stevens 21,134 38.02%

Public Service Commissioner - District 2

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Democrat Rhoades cruises past Sieler for Omaha seat »

Crystal Rhoades   44,944 56.27%
John Sieler 34,933 43.73%

U.S. House - District 2

271/271 precincts reporting (100%)

Story: Brad Ashford wins House seat; Lee Terry to concede »

Brad Ashford   81,720 48.75%
Steven Laird 8,824 5.26%
Lee Terry 77,103 45.99%

State Treasurer

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Republicans keep firm grasp on attorney general, treasurer, secretary of state jobs »

Michael J. O'Hara 137,345 26.37%
Michael Knebel 27,730 5.32%
Don Stenberg   355,854 68.31%

U.S. Senate

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Ben Sasse wins Nebraska's Senate seat »

Dave Domina 168,133 31.36%
Ben Sasse   346,007 64.54%
Jim Jenkins 15,756 2.94%
Todd F. Watson 6,217 1.16%

Howard Greeley Public Power District - Subdivision 1

precincts reporting (0%)

Dan Reilly   184 100%

Imperial Public Power District - At Large

precincts reporting (0%)

Eric McDaniel   609 100%

KBR Public Power District - Rock Subdivision

precincts reporting (0%)

Charles E. Shaw   247 72.86%
Steve Coble 92 27.14%

Lewis and Clark NRD Board - Subdistrict 4

25/25 precincts reporting (100%)

Matt Weinandt   832 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 1

78/78 precincts reporting (100%)

Mason Hoffman 3,366 33.93%
Randy Uhrmacher   6,553 66.07%

Loup Basin Reclamation District - District 1

precincts reporting (0%)

Scott Klinginsmith   868 100%

Loup River Public Power District - Subdivision 5

precincts reporting (0%)

Lavern W. Kracl   492 100%

Loup Valleys Public Power District - At Large

57/57 precincts reporting (100%)

Harry J. Walahoski   1,139 27.76%
Ron Jensen   998 24.32%
Al Kowalski   1,097 26.74%
Ricky S. Koch 869 21.18%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 3

precincts reporting (0%)

Larry J. Barta   874 52.15%
Randy J. Hellbusch 802 47.85%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 1

72/72 precincts reporting (100%)

Aaron Zimmerman 1,727 49.96%
Chad A. Korth 1,730 50.04%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 4

26/26 precincts reporting (100%)

Dean Rasmussen   1,345 67.59%
Jerry Hickman 645 32.41%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 4

133/133 precincts reporting (100%)

Matt Bailey   11,827 100%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 2

258/258 precincts reporting (100%)

Mark G. Spangler   6,933 100%

McCook Public Power District - Subdivision 7

17/17 precincts reporting (100%)

Dennis E. Reiners   304 100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District - Subdivision 1

33/33 precincts reporting (100%)

Martin J. Riddle   263 100%

Middle Niobrara NRD Board - Subdistrict 6

27/27 precincts reporting (100%)

Martin D. Graff   2,183 100%

Middle Republican NRD Board - At Large

49/49 precincts reporting (100%)

Bill C. Hoyt 2,123 8.39%
Kevin Fornoff   2,524 9.97%
Blaine Stinson 1,633 6.45%
Steven Cappel   2,509 9.91%
Brad Randel   2,914 11.51%
John E. Palic   2,457 9.70%
Brian Schafer 2,012 7.95%
William M. Barger 1,414 5.58%
Shane Rippen   2,551 10.08%
Jay Schilling   2,777 10.97%
Marty Schurr   2,405 9.50%

NPPD - Subdivision 9

83/83 precincts reporting (100%)

Jerry L. Chlopek   7,541 57.45%
Danny W. Kluthe 5,586 42.55%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 1

208/208 precincts reporting (100%)

Timothy B. Loseke   1,090 100%

Norris Public Power District - Subdivision 5

220/220 precincts reporting (100%)

Stewart Huneke   885 100%

North Central Public Power District - Subdivision 2

26/26 precincts reporting (100%)

Gordon W. Fulton   333 100%

North Central Reclamation District - District 1

16/16 precincts reporting (100%)

Harold L. Frickel   492 100%

North Loup Public Power District - Subdivision 1

precincts reporting (0%)

Charles P. Zangger   128 100%

North Platte NRD Board - Subdistrict 4

46/46 precincts reporting (100%)

Roger Eirich   9,066 100%

Northeast NPPD - Subdivision 2

31/31 precincts reporting (100%)

Larry Silhacek   297 56.79%
Ron Stech 226 43.21%

Northwest Public Power District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Lee Ahrens   462 60.71%
David G. Kay 299 39.29%

Perennial Public Power District - Subdivision 2

20/20 precincts reporting (100%)

Mark W. Becker   1,084 100%

Roosevelt Public Power District - Subdivision 6

31/31 precincts reporting (100%)

Ken Strey   124 100%

Seward County Public Power District - Subdivision 2

39/39 precincts reporting (100%)

Fred Schluckebier   527 100%

Southern Public Power District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Dirk Nickel   1,054 100%

Southwest Public Power District - Subdistrict 2

precincts reporting (0%)

Kevin Fornoff 530 50%
Kenneth Ham 530 50%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 4

13/13 precincts reporting (100%)

Joe Bilka   821 100%

Twin Loups Reclamation District - Subdivision 3

precincts reporting (0%)

Mervin Hornickel   236 100%

Twin Platte NRD Board - Subdistrict 5

precincts reporting (0%)

James M. Meismer   2,110 100%

Twin Valleys Public Power District - Subdivision 1

21/21 precincts reporting (100%)

Bruce A. Lans   843 100%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 2

29/29 precincts reporting (100%)

James T. Dvorak   4,115 100%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 3

30/30 precincts reporting (100%)

David E. Kadlecek   3,549 56.78%
Andrew T. Curd 2,701 43.22%

Wheat Belt Public Power District - North Subdivision

25/25 precincts reporting (100%)

John Gortemaker   423 100%

U.S. House - District 3

667/667 precincts reporting (100%)

Story: U.S. House: Incumbents Fortenberry and Smith cruise to victories »

Mark Sullivan 45,481 24.61%
Adrian Smith   139,323 75.39%

U.S. House - District 1

506/506 precincts reporting (100%)

Story: U.S. House: Incumbents Fortenberry and Smith cruise to victories »

Dennis P. Crawford 55,751 31.17%
Jeff Fortenberry   123,090 68.83%

NU Board of Regents - District 1

198/198 precincts reporting (100%)

Tim Clare   51,394 100%

NU Board of Regents - District 5

387/387 precincts reporting (100%)

Story: Incumbent Schafer fends off challenge from ex-Husker Glenn »

Rob Schafer   32,111 53.34%
Steve Glenn 28,091 46.66%

Legislature - District 2

95/95 precincts reporting (100%)

Ron Nolte 4,482 38.26%
Bill Kintner   7,234 61.74%

Legislature - District 8

219/219 precincts reporting (100%)

Burke J. Harr   4,694 55.09%
Gwenn Aspen 3,826 44.91%

Legislature - District 26

198/198 precincts reporting (100%)

Matt Hansen   5,376 54.76%
Brent Smoyer 4,442 45.24%

Legislature - District 48

30/30 precincts reporting (100%)

Mike Meister 2,719 29.68%
John P. Stinner Sr.   6,443 70.32%

Legislature - District 44

57/57 precincts reporting (100%)

Dan Hughes   6,922 57.17%
Steve Stroup 5,186 42.83%

Legislature - District 3

52/52 precincts reporting (100%)

Carol Blood 4,143 46.24%
Tommy L. Garrett   4,816 53.76%

Legislature - District 4

219/219 precincts reporting (100%)

Robert Bob Hilkemann   6,612 57.45%
Stacy Ryan 4,898 42.55%

Legislature - District 10

219/219 precincts reporting (100%)

Bob Krist   7,825 100%

Legislature - District 14

52/52 precincts reporting (100%)

Jim Smith   8,413 100%

Legislature - District 6

219/219 precincts reporting (100%)

John Stalnaker 5,268 48.49%
Joni Craighead 5,596 51.51%

Legislature - District 12

219/219 precincts reporting (100%)

Merv Riepe   5,557 64.21%
Greg Hosch 3,098 35.79%

Legislature - District 34

59/59 precincts reporting (100%)

Curt Friesen   8,850 100%

Legislature - District 16

33/33 precincts reporting (100%)

Lydia Brasch   7,786 66.81%
Scott Japp 3,868 33.19%

Legislature - District 42

24/24 precincts reporting (100%)

Roric R. Paulman 5,008 48.48%
Michael Groene   5,322 51.52%

Legislature - District 18

219/219 precincts reporting (100%)

J. Michael Tesar 3,926 45.03%
Brett Lindstrom   4,793 54.97%

Legislature - District 36

82/82 precincts reporting (100%)

Matt Williams   7,599 77.96%
Luis Sotelo 2,148 22.04%

Legislature - District 20

219/219 precincts reporting (100%)

John S. McCollister   6,319 52.19%
Matt Lathrop 5,789 47.81%

Legislature - District 22

52/52 precincts reporting (100%)

Paul Schumacher   7,743 78.20%
Douglas J. Liewer 2,159 21.80%

Legislature - District 40

50/50 precincts reporting (100%)

Tyson Rope Larson   8,511 67.07%
Keith F. Kube 4,179 32.93%

Legislature - District 38

81/81 precincts reporting (100%)

John L. Kuehn   9,929 100%

Legislature - District 32

236/236 precincts reporting (100%)

Laura Ebke 6,093 50.65%
Phil Hardenburger 5,937 49.35%

Legislature - District 30

208/208 precincts reporting (100%)

Roy Baker   6,565 56.05%
Bob Tiemann 5,147 43.95%

Legislature - District 28

198/198 precincts reporting (100%)

Dallas Jones 4,706 38.61%
Patty Pansing Brooks   7,481 61.39%

Legislature - District 46

198/198 precincts reporting (100%)

Adam Morfeld   3,073 68.29%
James Michael Bowers 1,427 31.71%

State Board of Education - District 8

219/219 precincts reporting (100%)

Bob Meyers 21,331 45.40%
Patrick J. McPherson   25,657 54.60%

State Board of Education - District 5

387/387 precincts reporting (100%)

Patricia Timm   28,012 58.01%
Christine Lade 20,277 41.99%

State Board of Education - District 6

225/225 precincts reporting (100%)

Maureen Nickels   48,609 100%

Central Community College Board - District 4

27/27 precincts reporting (100%)

Wayne J. Sasges 4,545 47.83%
Austin Miller 4,957 52.17%

Learning Community - District 3

219/219 precincts reporting (100%)

Jack Heidel 10,996 45.35%
Lorraine Chang 13,250 54.65%

ESU No. 1 - District 3

13/13 precincts reporting (100%)

Tom Luxford   889 100%

ESU No. 1 - District 5

45/45 precincts reporting (100%)

Ronald Wenstrand   783 100%

ESU No. 1 - District 9

13/13 precincts reporting (100%)

Jeffrey L. Messersmith   1,200 100%

Retain Curtis L. Maschman, Judge of the County Court - District 01

0/74 precincts reporting (0%)

Yes   14,007 75.20%
No 4,619 24.80%

Retain Darryl R. Lowe, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   65,799 63.67%
No 37,550 36.33%

Retain Joseph P. Caniglia, Judge of the County Court - District 04

0/219 precincts reporting (0%)

Yes   74,937 70.50%
No 31,350 29.50%

ESU No. 2 - District 7

35/35 precincts reporting (100%)

Richard McGill   1,641 100%

ESU No. 2 - District 1

77/77 precincts reporting (100%)

Dean Chase   2,623 100%

ESU No. 2 - District 3

91/91 precincts reporting (100%)

Harlan Schrieber   2,313 100%

ESU No. 3 - District 7

314/314 precincts reporting (100%)

Phil Wright   8,553 100%

ESU No. 3 - District 1

269/269 precincts reporting (100%)

Dennis Wilkins   9,392 100%

ESU No. 3 - District 5

314/314 precincts reporting (100%)

Brett Kuhn   5,812 65.85%
Bob Twiss 3,014 34.15%

ESU No. 4 - District 3

21/21 precincts reporting (100%)

Jeff Bacon   1,105 100%

ESU No. 4 - District 7

43/43 precincts reporting (100%)

Faye Booth   1,307 100%

ESU No. 4 - District 5

15/15 precincts reporting (100%)

James H. Cain   1,203 100%

ESU No. 4 - District 1

15/15 precincts reporting (100%)

Leslie Stevens   795 100%

ESU No. 5 - District 1

26/26 precincts reporting (100%)

Victor M. Jacobson   1,494 100%

ESU No. 5 - District 3

precincts reporting (0%)

Darlene A. Pierce   1,138 100%

ESU No. 5 - District 7

precincts reporting (0%)

Duane W. Smith   1,211 100%

ESU No. 5 - District 5

precincts reporting (0%)

Lorna M. McMurray   1,199 100%

ESU No. 6 - District 5

233/233 precincts reporting (100%)

Eric G. Malina   2,603 100%

ESU No. 6 - District 1

255/255 precincts reporting (100%)

Chuck Evans   2,034 100%

ESU No. 6 - District 3

67/67 precincts reporting (100%)

Jan Myers   2,098 100%

ESU No. 6 - District 7

258/258 precincts reporting (100%)

Sandra Blankenship   2,546 100%

ESU No. 7 - District 5

31/31 precincts reporting (100%)

Jack R. Young   1,243 100%

ESU No. 7 - District 7

42/42 precincts reporting (100%)

Dan L. Hoesly   911 100%

ESU No. 7 - District 9

precincts reporting (0%)

Joyce Baumert   655 100%

ESU No. 7 - District 1

66/66 precincts reporting (100%)

Richard Stephens   1,471 100%

ESU No. 7 - District 3

77/77 precincts reporting (100%)

Jen Miller   1,084 100%

ESU No. 8 - District 3

55/55 precincts reporting (100%)

David P. Sullivan   1,187 100%

ESU No. 8 - District 7

38/38 precincts reporting (100%)

Don C. Schmidt   1,286 100%

ESU No. 8 - District 5

51/51 precincts reporting (100%)

Bill Kuester   1,883 100%

ESU No. 9 - District 3

59/59 precincts reporting (100%)

Scott Boyles   1,525 100%

ESU No. 9 - District 5

55/55 precincts reporting (100%)

Glen Larsen   1,533 100%

ESU No. 9 - District 7

28/28 precincts reporting (100%)

David H. Fisher   1,002 100%

ESU No. 10 - District 7

42/42 precincts reporting (100%)

Ron H. Tuttle   3,542 100%

ESU No. 10 - District 5

116/116 precincts reporting (100%)

Lanny Kizer   3,328 100%

ESU No. 10 - District 9

126/126 precincts reporting (100%)

Edwin Johnson   4,132 100%

ESU No. 10 - District 1

125/125 precincts reporting (100%)

Sandra Mann   2,347 52.69%
Suzan DeCamp 2,107 47.31%

ESU No. 11 - District 3

13/13 precincts reporting (100%)

Kevin J. Breece   926 100%

ESU No. 11 - District 7

21/21 precincts reporting (100%)

Linda Leising   814 100%

ESU No. 11 - District 5

56/56 precincts reporting (100%)

Gary D. Smidt   1,005 100%

ESU No. 13 - District 11

precincts reporting (0%)

Donald Egging   1,634 100%

ESU No. 13 - District 5

30/30 precincts reporting (100%)

Mark Sinner   1,727 100%

ESU No. 13 - District 3

precincts reporting (0%)

Rosalene B. Tollman   1,430 100%

ESU No. 15 - District 7

25/25 precincts reporting (100%)

Jesse Stevens   685 100%

ESU No. 15 - District 1

precincts reporting (0%)

Cheri Burke   783 100%

ESU No. 15 - District 3

16/16 precincts reporting (100%)

Allison Sandman   712 100%

ESU No. 15 - District 5

26/26 precincts reporting (100%)

Donald L. Remington   501 100%

ESU No. 16 - District 11

21/21 precincts reporting (100%)

Dayton Reichman   666 100%

ESU No. 16 - District 9

46/46 precincts reporting (100%)

Norma J. Mayer   1,347 100%

ESU No. 16 - District 3

24/24 precincts reporting (100%)

Pat Vieyra   862 100%

ESU No. 16 - District 7

24/24 precincts reporting (100%)

Mel McNea   1,290 100%

ESU No. 17 - District 7

20/20 precincts reporting (100%)

Duane Gudgel   369 100%

ESU No. 17 - District 5

23/23 precincts reporting (100%)

Jean L. Pinney   363 100%

Metropolitan Community College Board - District 3

234/234 precincts reporting (100%)

Jim Trebbien 13,543 40.27%
Jim Monahan   20,091 59.73%

Metropolitan Community College Board - At Large

321/321 precincts reporting (100%)

Ron Hug   82,721 58.75%
Jon Tucker 58,073 41.25%

Mid Plains Community College Board - District 5

25/25 precincts reporting (100%)

Karen L. Knisley   3,958 100%

Northeast Community College Board - District 4

64/64 precincts reporting (100%)

Terry F. Nelson   5,242 72%
Donald E. Frank 2,039 28%

Western Community College Board - District 5

30/30 precincts reporting (100%)

William M. Packard   3,856 100%

Southeast Community College Board - District 5

198/198 precincts reporting (100%)

Korey L. Reiman 9,836 44.44%
Terrence L. Kubicek   12,295 55.56%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 7

27/27 precincts reporting (100%)

Ed Stoltenberg   1,837 62.72%
Jim Eriksen 1,092 37.28%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 3

49/49 precincts reporting (100%)

Steve Sheen   2,785 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 2

28/28 precincts reporting (100%)

Marvin Liewer   1,698 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 10

31/31 precincts reporting (100%)

Virgil Gellermann   1,623 100%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 4

56/56 precincts reporting (100%)

Robert Schanou   3,129 100%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 9

93/93 precincts reporting (100%)

Ed Kyes   3,135 100%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 6

56/56 precincts reporting (100%)

Kelly Markham 1,156 38.11%
Jerry J. Milner   1,877 61.89%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 8

27/27 precincts reporting (100%)

Alicia Haussler   1,778 100%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 2

49/49 precincts reporting (100%)

Christopher K. Henry   1,234 55.21%
Pete Wardyn 1,001 44.79%

Central Platte NRD Board - Subdistrict 10

38/38 precincts reporting (100%)

Charles R. Maser   2,235 100%

Central Platte NRD Board - At Large

191/191 precincts reporting (100%)

Dick Mercer   25,410 100%

Lewis and Clark NRD Board - Subdistrict 3

21/21 precincts reporting (100%)

William Christensen   643 74.77%
Scott Heine 217 25.23%

Lewis and Clark NRD Board - Subdistrict 1

21/21 precincts reporting (100%)

Jeff Steffen   713 73.89%
Janita Kube 252 26.11%

Lewis and Clark NRD Board - Subdistrict 2

precincts reporting (0%)

Jack Fuchtman   963 100%

Lewis and Clark NRD Board - At Large

33/33 precincts reporting (100%)

Gary E. Howey   4,081 100%

Lewis and Clark NRD Board - Subdistrict 5

precincts reporting (0%)

Leroy Hoesing   894 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 6

78/78 precincts reporting (100%)

Lyle Heinrichs   8,597 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 5

78/78 precincts reporting (100%)

Lyle Schroer   8,406 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 4

78/78 precincts reporting (100%)

John Rieckman 3,622 40.89%
Kevin Kissinger   5,236 59.11%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 3

78/78 precincts reporting (100%)

Ed Fleharty   8,372 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 2

78/78 precincts reporting (100%)

Warren F. Brakhahn   8,218 100%

Little Blue NRD Board - At Large

78/78 precincts reporting (100%)

Marlin Kimle   8,252 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 8

78/78 precincts reporting (100%)

Gene L. Thomas   8,240 100%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 7

78/78 precincts reporting (100%)

Joseph G. Hergott   8,495 100%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 6

precincts reporting (0%)

Doug Pieper   900 60.48%
Christopher Fossler 588 39.52%

Lower Big Blue NRD Board - At Large

37/37 precincts reporting (100%)

Jason D. Pohlmann   5,215 56.88%
Brent Katz 3,953 43.12%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 5

precincts reporting (0%)

Dean Roehr   1,355 100%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 4

precincts reporting (0%)

Robert J. Lorenz   998 100%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 1

27/27 precincts reporting (100%)

Delferd Schlake   1,384 100%

Lower Big Blue NRD Board - Subdistrict 2

20/20 precincts reporting (100%)

Darrell Rains   1,972 100%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 2

22/22 precincts reporting (100%)

Ken Peitzmeier 813 25.90%
Luke Winkelbauer   2,326 74.10%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 4

68/68 precincts reporting (100%)

Cory Beller   1,545 55.14%
Alan Demmel 1,257 44.86%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 3

22/22 precincts reporting (100%)

Marion Shafer   2,142 100%

Lower Elkhorn NRD Board - At Large

211/211 precincts reporting (100%)

Joel J. Hansen   11,149 57.18%
James Wapelhorst 8,350 42.82%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 5

36/36 precincts reporting (100%)

Garry A. Anderson 1,208 39.28%
Kurt Janke   1,867 60.72%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 7

75/75 precincts reporting (100%)

Roger Gustafson   3,127 100%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 6

59/59 precincts reporting (100%)

Dennis Schultz   2,265 75.17%
Donald E. Frank 748 24.83%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 2

47/47 precincts reporting (100%)

Henry J. Thoene   2,134 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 5

34/34 precincts reporting (100%)

Tom Knutson 906 48.27%
Dean G. Thede   971 51.73%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 3

103/103 precincts reporting (100%)

Rollie Skip Amsberry   1,828 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 6

50/50 precincts reporting (100%)

James Eschliman   1,925 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 7

37/37 precincts reporting (100%)

Gary A. Kruse   1,486 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 9

31/31 precincts reporting (100%)

Kim Walden   1,104 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 8

42/42 precincts reporting (100%)

Joe Citta   1,402 100%

Lower Loup NRD Board - Subdistrict 1

33/33 precincts reporting (100%)

Tim Bartak   2,049 100%

Lower Loup NRD Board - At Large

196/196 precincts reporting (100%)

N. Richard Hadenfeldt   14,703 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 5

28/28 precincts reporting (100%)

Kent Pavlik   1,509 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 4

28/28 precincts reporting (100%)

Bradley J. Mahon   1,492 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 8

28/28 precincts reporting (100%)

Larry A. Baumeister   1,508 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 7

28/28 precincts reporting (100%)

Dwain Marcellus   1,372 100%

Lower Niobrara NRD Board - Subdistrict 1

28/28 precincts reporting (100%)

Thomas G. Higgins   1,577 100%

Lower Niobrara NRD Board - At Large

28/28 precincts reporting (100%)

Sterling Schultz   1,417 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 3

133/133 precincts reporting (100%)

David W. Saalfeld   11,991 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 8

133/133 precincts reporting (100%)

Jim McDermott   11,944 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 6

133/133 precincts reporting (100%)

Joseph H. Birkel   11,629 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 5

133/133 precincts reporting (100%)

Mark Seier   6,536 53.03%
Arnie Stuthman 5,790 46.97%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 7

133/133 precincts reporting (100%)

Donald M. Kavan   7,750 62.23%
Brent Zakovec 4,703 37.77%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 1

133/133 precincts reporting (100%)

Lon Olson   12,463 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 9

133/133 precincts reporting (100%)

Donald F. Veskerna   7,375 59.65%
Ray Casey 4,989 40.35%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 10

198/198 precincts reporting (100%)

Karen S. Amen   4,625 61.32%
Adam Hintz 2,918 38.68%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 5

198/198 precincts reporting (100%)

Steven Larrick   2,780 100%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 4

198/198 precincts reporting (100%)

Joe Skopp 3,958 50.08%
Dick Hove 3,946 49.92%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 3

215/215 precincts reporting (100%)

Michael DeKalb   5,794 100%

Lower Platte North NRD Board - At Large

133/133 precincts reporting (100%)

Gene Ruzicka   11,938 100%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 6

198/198 precincts reporting (100%)

Deborah Eagan   2,929 59.05%
Edward C. Price 2,031 40.95%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 8

198/198 precincts reporting (100%)

Ronald D. Svoboda   4,636 53.56%
Tom Green 4,019 46.44%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 7

198/198 precincts reporting (100%)

Richard Bolte   4,520 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 2

133/133 precincts reporting (100%)

Frank Pollard   12,109 100%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 9

198/198 precincts reporting (100%)

Larry Zimmerman   4,970 70.06%
Roger W. Hirsch 2,124 29.94%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 1

242/242 precincts reporting (100%)

David L. Potter   5,496 100%

Lower Platte South NRD Board - At Large

285/285 precincts reporting (100%)

David M. Landis   62,868 100%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 1

precincts reporting (0%)

Toby tenBensel   1,134 100%

Lower Republican NRD Board - At Large

33/33 precincts reporting (100%)

Bradley Leo Wulf   2,682 55.21%
Troy Fletcher 2,176 44.79%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 2

16/16 precincts reporting (100%)

William C. Bose   1,189 100%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 4

precincts reporting (0%)

Nelson F. Trambly   677 100%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 5

13/13 precincts reporting (100%)

Roger Nelson   767 100%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 3

precincts reporting (0%)

Matt Harrison   903 100%

Middle Niobrara NRD Board - Subdistrict 2

27/27 precincts reporting (100%)

Justin Hammond   2,209 100%

Middle Niobrara NRD Board - Subdistrict 4

27/27 precincts reporting (100%)

Cherryl Lovejoy   2,403 100%

Middle Niobrara NRD Board - At Large

27/27 precincts reporting (100%)

Dean Jochem   2,118 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 7

precincts reporting (0%)

Daniel Stukenholtz   1,122 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 2

247/247 precincts reporting (100%)

J. Duane Sugden   1,335 100%

Nemaha NRD Board - At Large

286/286 precincts reporting (100%)

Charles Bausch 5,009 47.40%
Russel Moss   5,559 52.60%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 3

43/43 precincts reporting (100%)

Doug Iske   1,280 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 8

26/26 precincts reporting (100%)

Don Siske   1,416 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 4

13/13 precincts reporting (100%)

Daniel Hodges   901 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 9

24/24 precincts reporting (100%)

William Niedfeldt   1,137 100%

Nemaha NRD Board - Subdistrict 6

15/15 precincts reporting (100%)

Lisa Beethe   1,097 100%

North Platte NRD Board - Subdistrict 3

46/46 precincts reporting (100%)

Gary Darnall   9,339 100%

North Platte NRD Board - At Large

46/46 precincts reporting (100%)

Pete C. Lapaseotes Jr.   9,611 100%

North Platte NRD Board - Subdistrict 2

46/46 precincts reporting (100%)

Chuck W. Henkel   9,189 100%

North Platte NRD Board - Subdistrict 1

46/46 precincts reporting (100%)

Gerald L. Dillman   9,378 100%

Papio Missouri River NRD Board - Subdistrict 6

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Papio NRD: Four challengers fail to knock incumbents off board »

Jim Thompson   6,243 100%

Papio Missouri River NRD Board - Subdistrict 2

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Papio NRD: Four challengers fail to knock incumbents off board »

Fred Conley   5,564 75.85%
Joseph Charbonneau 1,772 24.15%

Papio Missouri River NRD Board - Subdistrict 10

52/52 precincts reporting (100%)

Story: Papio NRD: Four challengers fail to knock incumbents off board »

David Klug   11,066 76.69%
R. Lee Menges 3,363 23.31%

Papio Missouri River NRD Board - Subdistrict 4

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Papio NRD: Four challengers fail to knock incumbents off board »

John Conley   9,601 57.57%
Barbara Nichols 7,077 42.43%

Papio Missouri River NRD Board - Subdistrict 8

271/271 precincts reporting (100%)

Story: Papio NRD: Four challengers fail to knock incumbents off board »

Jim Kusek 5,425 46.64%
Tim N. Fowler   6,206 53.36%

South Platte NRD Board - Subdistrict 2

14/14 precincts reporting (100%)

James C. Johnson   531 100%

South Platte NRD Board - Subdistrict 4

precincts reporting (0%)

Phil Grabowski   527 100%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 1

17/17 precincts reporting (100%)

Phyllis Johnson   784 100%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 2

13/13 precincts reporting (100%)

Joe Larson   925 100%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 5

precincts reporting (0%)

Keri R. Rutt 513 46.43%
Mike P. Cavanaugh   592 53.57%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 3

24/24 precincts reporting (100%)

Brian Bergstrom   872 100%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 6

24/24 precincts reporting (100%)

David L. Raffety   857 100%

Tri-Basin NRD Board - At Large

28/28 precincts reporting (100%)

David M. Olsen   5,140 100%

Twin Platte NRD Board - Subdistrict 4

24/24 precincts reporting (100%)

Dale Margritz   1,777 100%

Twin Platte NRD Board - Subdistrict 2

24/24 precincts reporting (100%)

Joe S. Wahlgren   2,722 100%

Twin Platte NRD Board - Subdistrict 1

26/26 precincts reporting (100%)

Eric S. Hansen   1,773 100%

Twin Platte NRD Board - Subdistrict 3

24/24 precincts reporting (100%)

Douglas L. Stack   1,937 100%

Twin Platte NRD Board - At Large

37/37 precincts reporting (100%)

Judy Pederson   9,266 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 1

116/116 precincts reporting (100%)

Larry K. Moore   12,978 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 2

116/116 precincts reporting (100%)

Douglas L. Dickinson   12,618 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 3

116/116 precincts reporting (100%)

Bill Stahly   12,396 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 8

116/116 precincts reporting (100%)

David Robotham   11,672 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 7

116/116 precincts reporting (100%)

Ronda Rich   11,754 100%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 4

116/116 precincts reporting (100%)

Eugene R. Ulmer 4,117 30.75%
Becky Roesler 4,731 35.33%
Stan Boehr 4,541 33.92%

Upper Big Blue NRD Board - Subdistrict 5

116/116 precincts reporting (100%)

Michael D. Nuss   12,087 100%

Upper Big Blue NRD Board - At Large

116/116 precincts reporting (100%)

Linda L. Luebbe   12,149 100%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 4

29/29 precincts reporting (100%)

Chip Whitaker 2,329 50.70%
Jerry Childers 2,265 49.30%

Upper Elkhorn NRD Board - At Large

29/29 precincts reporting (100%)

Paul Bartak 2,011 43.06%
Christopher J. Dierks   2,659 56.94%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 5

29/29 precincts reporting (100%)

John J. Meuret   4,124 100%

Retain Geoffrey C. Hall, Judge of the District Court - District 06

0/108 precincts reporting (0%)

Yes   17,557 73.27%
No 6,404 26.73%

Retain Todd J. Hutton, Judge of the County Court - District 02

0/95 precincts reporting (0%)

Yes   32,193 70.12%
No 13,720 29.88%

Retain James M. Worden, Judge of the County Court - District 12

0/92 precincts reporting (0%)

Yes   16,231 77.26%
No 4,777 22.74%

Retain Lindsey Miller-Lerman, Judge of the Supreme Court - District 02

219/219 precincts reporting (100%)

Yes   41,226 68.37%
No 19,073 31.63%

Retain Michael P. Burns, Judge of the County Court - District 10

0/97 precincts reporting (0%)

Yes   15,456 80.22%
No 3,812 19.78%

Retain Laureen Van Norman, Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court - Statewide

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Yes   293,866 71.88%
No 114,956 28.12%

Retain J. Michael Coffey, Judge of the District Court - District 04

219/219 precincts reporting (100%)

Yes   69,730 67.79%
No 33,135 32.21%

Minimum Wage Initiative

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Story: Voters overwhelmingly approve minimum wage hike »

Yes   309,369 59.39%
No 211,530 40.61%

Retain Michael K. High, Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court - Statewide

1,380/1,380 precincts reporting (100%)

Yes   287,827 71.06%
No 117,235 28.94%

Retain Mary C. Gilbride, Judge of the District Court - District 05

0/142 precincts reporting (0%)

Yes   23,381 70.66%
No 9,708 29.34%

Retain Stephanie F. Stacy, Judge of the District Court - District 03

198/198 precincts reporting (100%)

Yes   49,483 77.75%
No 14,157 22.25%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 1

29/29 precincts reporting (100%)

James D. Keller   4,205 100%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 3

29/29 precincts reporting (100%)

Dale Wiles   3,967 100%

Upper Elkhorn NRD Board - Subdistrict 7

29/29 precincts reporting (100%)

Michael Moser   2,370 55.18%
Keith Heithoff 1,925 44.82%

Upper Loup NRD Board - Subdistrict 1

21/21 precincts reporting (100%)

Eric Storer   307 100%

Upper Loup NRD Board - Subdistrict 3

21/21 precincts reporting (100%)

Chris Higgins   411 100%

Upper Loup NRD Board - Subdistrict 4

precincts reporting (0%)

Todd F. Schipporeit   227 100%

Upper Loup NRD Board - At Large

29/29 precincts reporting (100%)

Bobbie Jo Christensen   1,275 100%

Upper Loup NRD Board - Subdistrict 2

21/21 precincts reporting (100%)

Tim Andersen   283 100%

Upper Loup NRD Board - Subdistrict 5

precincts reporting (0%)

Darwin M. Frey   351 100%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 1

30/30 precincts reporting (100%)

Kevin Oligmueller   3,426 54.14%
Charles Hamilton 2,902 45.86%

Upper Niobrara White NRD Board - At Large

30/30 precincts reporting (100%)

Steven M. Sandberg   3,395 55.02%
Maureen A. Skavdahl 2,776 44.98%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 2

30/30 precincts reporting (100%)

Curtis Roth 2,220 36.80%
Mike Strasburger   3,813 63.20%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 4

30/30 precincts reporting (100%)

Tod M. Dorshorst   3,191 50.45%
Tom Marcy 3,134 49.55%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 5

30/30 precincts reporting (100%)

Dixie A. Lees 1,971 33.54%
Nancy Fisher   3,905 66.46%

Upper Republican NRD Board - Subdistrict 2

precincts reporting (0%)

Terry Martin   238 100%

Upper Republican NRD Board - Subdistrict 4

precincts reporting (0%)

Jason Kunkel   286 100%

Upper Republican NRD Board - Subdistrict 6

precincts reporting (0%)

Dean Large   252 100%

Upper Republican NRD Board - Subdistrict 8

precincts reporting (0%)

Loren Jessen   259 100%

Upper Republican NRD Board - Subdistrict 10

precincts reporting (0%)

Brett Bullock   207 100%

Upper Republican NRD Board - At Large

precincts reporting (0%)

Jeffrey W. Wallin   2,449 100%

Burt County Public Power District - At Large

77/77 precincts reporting (100%)

Scott Lindstrom   1,729 57.81%
Dwane K. Piere 1,262 42.19%

Cuming Public Power District - Subdivision 1

27/27 precincts reporting (100%)

Leroy H. Mostek   522 61.85%
Aaron Spenner 322 38.15%

OPPD - Subdivision 1

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Lux, McGuire in tight race; Hurley, Gay take other seats »

Rich Hurley   12,574 55.67%
Steve LeClair 10,012 44.33%

Central Community College Board - District 5

60/60 precincts reporting (100%)

Linda M. Aerni   8,475 66.37%
Dan Rumsey 4,295 33.63%

Central Community College Board - District 3

66/66 precincts reporting (100%)

Dale Zikmund   13,328 100%

Central Community College Board - District 2

97/97 precincts reporting (100%)

Rita Skiles   13,749 100%

Central Community College Board - District 1

78/78 precincts reporting (100%)

Diane R. Keller   13,865 100%

Metropolitan Community College Board - District 2

219/219 precincts reporting (100%)

David R. Newell 11,200 46.46%
Brad Ashby   12,907 53.54%

Metropolitan Community College Board - District 1

306/306 precincts reporting (100%)

Phillip Klein 17,019 50.11%
Judy M. Domina   16,944 49.89%

Metropolitan Community College Board - District 4

219/219 precincts reporting (100%)

Kara Eastman   13,654 63.68%
Terri Alberhasky 7,789 36.32%

Metropolitan Community College Board - District 5

52/52 precincts reporting (100%)

Steven Grabowski   29,370 100%

Mid Plains Community College Board - District 2

24/24 precincts reporting (100%)

Garry Lawyer   4,425 100%

Mid Plains Community College Board - District 1

25/25 precincts reporting (100%)

Michael E. Owens   4,776 100%

Mid Plains Community College Board - District 3

57/57 precincts reporting (100%)

Cynthia L. Duncan   4,688 100%

Mid Plains Community College Board - District 4

25/25 precincts reporting (100%)

Glenda Hasenauer 2,604 46.62%
Ben Lashley   2,981 53.38%

Northeast Community College Board - District 3

38/38 precincts reporting (100%)

Steven M. Anderson   5,147 100%

Northeast Community College Board - District 2

44/44 precincts reporting (100%)

Larry W. Poessnecker   8,199 100%

Northeast Community College Board - District 1

80/80 precincts reporting (100%)

Don Oelsligle   7,466 100%

Northeast Community College Board - District 5

22/22 precincts reporting (100%)

Julie Robinson   6,679 100%

Southeast Community College Board - District 3

198/198 precincts reporting (100%)

Nancy A. Seim   15,333 100%

Southeast Community College Board - District 2

293/293 precincts reporting (100%)

Milan Tomek 9,367 46.73%
Donald Reiman   10,678 53.27%

Southeast Community College Board - District 4

198/198 precincts reporting (100%)

James J. Garver   13,396 100%

Western Community College Board - District 3

48/48 precincts reporting (100%)

L. Paul Leseberg   3,694 100%

Western Community College Board - District 2

30/30 precincts reporting (100%)

R. J. Savely, Jr.   3,952 100%

Western Community College Board - District 4

31/31 precincts reporting (100%)

Julienne K. Walworth   3,833 100%

Western Community College Board - District 1

42/42 precincts reporting (100%)

Merlyn Gramberg   4,045 100%

Howard Greeley Public Power District - Subdivision 5

50/50 precincts reporting (100%)

Edward Boltz   522 100%

Howard Greeley Public Power District - Subdivision 4

precincts reporting (0%)

Loren L. Studley   650 75.76%
Kenneth A. Hirschman 208 24.24%

Little Blue NRD Board - Subdistrict 5

78/78 precincts reporting (100%)

Richard Kahman 3,495 39.81%
Matthew Spencer   5,284 60.19%

Loup River Public Power District - Subdivision 10

31/31 precincts reporting (100%)

Chuck Gonka 2,543 48.18%
Richard Aerni   2,735 51.82%

Loup River Public Power District - Subdivision 9

31/31 precincts reporting (100%)

Dick Tooley   3,017 56.50%
Jim Jakub 2,323 43.50%

Twin Loups Reclamation District - Subdivision 1

29/29 precincts reporting (100%)

Scott Russell   178 100%

Twin Loups Reclamation District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Joe Payne   128 100%

Roosevelt Public Power District - Subdivision 3

30/30 precincts reporting (100%)

Jeff Pickering 91 32.04%
Brenda Darnell   193 67.96%

Roosevelt Public Power District - Subdivision 1

32/32 precincts reporting (100%)

Bruce W. Howell   138 100%

Northeast NPPD - Subdivision 6

13/13 precincts reporting (100%)

Diane Newton   385 100%

Northeast NPPD - Subdivision 8

precincts reporting (0%)

Sy Kneifl   599 100%

Southeast Community College Board - District 1

274/274 precincts reporting (100%)

Dale F. Kruse   20,671 100%

Twin Valleys Public Power District - Subdivision 2

21/21 precincts reporting (100%)

Brent A. Ballou   614 100%

Cuming Public Power District - Subdivision 2

74/74 precincts reporting (100%)

Doug Throener 270 31.84%
Danny W. Kluthe   339 39.98%
John D. Timmerman 239 28.18%

North Platte NRD Board - Subdistrict 2

46/46 precincts reporting (100%)

David Ostdiek   9,273 100%

Lower Platte North NRD Board - Subdistrict 4

133/133 precincts reporting (100%)

Clint Johannes   11,741 100%

Lower Republican NRD Board - Subdistrict 3

precincts reporting (0%)

Tim Kahrs   889 100%

Tri-Basin NRD Board - Subdistrict 2

13/13 precincts reporting (100%)

Edwin J. Harris   892 100%

Lower Platte South NRD Board - Subdistrict 4

198/198 precincts reporting (100%)

Larry Ruth   7,984 100%

NPPD - Subdivision 2

82/82 precincts reporting (100%)

Barry DeKay   7,793 54.28%
Dan Scheer 6,563 45.72%

Southern Public Power District - Subdivision 3

39/39 precincts reporting (100%)

Arlon Jacobitz   1,546 100%

Southern Public Power District - Subdivision 6

precincts reporting (0%)

Dean Klute   1,211 100%

Southern Public Power District - Subdivision 5

15/15 precincts reporting (100%)

Marvin L. Fishler 849 47.88%
Larry D. Benson   924 52.12%

Upper Niobrara White NRD Board - Subdistrict 5

30/30 precincts reporting (100%)

Larry L. Teahon 2,195 35.94%
Allen D. Rasmussen   3,913 64.06%

Norris Public Power District - Subdivision 8

15/15 precincts reporting (100%)

John D. Novotny   578 54.63%
Marvin Nelson 480 45.37%

Norris Public Power District - Subdivision 7

32/32 precincts reporting (100%)

Mark A. Knobel   668 54.09%
Vern Jantzen 567 45.91%

Central NPPD - Lincoln Subdivision

24/24 precincts reporting (100%)

Robert L. Petersen   7,996 100%

Central NPPD - Kearney Subdivision

precincts reporting (0%)

Dudley L. Nelson   2,080 100%

Central NPPD - Phelps Subdivision

13/13 precincts reporting (100%)

Roger D. Olson   2,739 100%

NPPD - Subdivision 7

89/89 precincts reporting (100%)

Ken Kunze   7,768 60.39%
Jim Tarnick 5,095 39.61%

KBR Public Power District - Keya Paha Subdivision

precincts reporting (0%)

Stanley Tuton   317 78.08%
Kirk Sharp 89 21.92%

KBR Public Power District - Cherry Subdivision

20/20 precincts reporting (100%)

James R. Lee   452 100%

NPPD - Subdivision 1

261/261 precincts reporting (100%)

Ken Schmieding 7,153 46.11%
Mary A. Harding   8,359 53.89%

Lower Elkhorn NRD Board - Subdistrict 5

36/36 precincts reporting (100%)

David P. Shelton   1,809 62.60%
Jim Lutter 1,081 37.40%

North Platte NRD Board - Subdistrict 4

46/46 precincts reporting (100%)

Kent Andreas   9,154 100%

Learning Community - District 1

234/234 precincts reporting (100%)

Jeanne Anderson 10,406 45.85%
Nancy Jacobson   12,289 54.15%

OPPD - Subdivision 3

52/52 precincts reporting (100%)

Story: Lux, McGuire in tight race; Hurley, Gay take other seats »

Tim Gay   12,924 61.80%
Krystle Craig 7,990 38.20%

OPPD - Subdivision 2

219/219 precincts reporting (100%)

Story: Lux, McGuire in tight race; Hurley, Gay take other seats »

Jeff Lux 6,019 50.36%
Anne McGuire 5,932 49.64%

Dawson Public Power District - Buffalo Subdivision

62/62 precincts reporting (100%)

Dan Mercer 1,305 44.68%
Craig Wietjes   1,616 55.32%

Dawson Public Power District - Lincoln Subdivision

24/24 precincts reporting (100%)

Page R. Peterson   2,058 100%

Cedar-Knox Public Power District - Subdivision 2

13/13 precincts reporting (100%)

Larry Domina   898 100%

North Central Public Power District - Subdivision 3

precincts reporting (0%)

Bill Jedlicka   406 100%

Loup Basin Reclamation District - District 2

14/14 precincts reporting (100%)

Eddy Krzycki   223 100%

Cornhusker Public Power District - Subdivision 10

precincts reporting (0%)

Lawrence J. Sobota   303 100%

Loup River Public Power District - Subdivision 7

31/31 precincts reporting (100%)

Larry J. Zach   3,513 68.02%
Lawrence J. O'Neill 1,652 31.98%

Cedar-Knox Public Power District - Subdivision 3

precincts reporting (0%)

Terry Thunker   976 100%

Southwest Public Power District - Subdistrict 1

13/13 precincts reporting (100%)

Brent Evans   547 100%

Cornhusker Public Power District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Robert L. Gray Jr.   377 100%

Stanton Public Power District - At Large

37/37 precincts reporting (100%)

John R. Gall   741 65.98%
Rolland L. Lorensen 382 34.02%

Central NPPD - Gosper Subdivision

precincts reporting (0%)

Ronald E. Fowler   534 100%

Custer Public Power District - At Large

115/115 precincts reporting (100%)

Tom Roberts   2,894 100%

South Central Public Power District - Subdivision 7

precincts reporting (0%)

Dean Zalman   364 100%

Stanton Public Power District - At Large

37/37 precincts reporting (100%)

Donald E. Frank 345 16.32%
Brad Wehner 332 15.70%
Gary Koehlmoos   767 36.28%
Weldon Marotz   670 31.69%

Perennial Public Power District - Subdivision 1

39/39 precincts reporting (100%)

Jeffrey W. Obermier   1,472 100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District - Subdivision 5

precincts reporting (0%)

Adrian J. Lewandowski   312 100%

McCook Public Power District - Subdivision 6

13/13 precincts reporting (100%)

Roger V. Messinger   156 100%

Seward County Public Power District - Subdivision 4

16/16 precincts reporting (100%)

Tom Sieck   392 100%

Butler Public Power District - District 1

27/27 precincts reporting (100%)

Walter K. Crook   332 100%

McCook Public Power District - Subdivision 1

32/32 precincts reporting (100%)

Duane A. Dodson   150 100%

ESU No. 4 - District 6

217/217 precincts reporting (100%)

Cheri Wirthele   1,354 100%

Butler Public Power District - District 4

17/17 precincts reporting (100%)

Mark Blazek   314 100%

North Loup Public Power District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Theresa Petska   489 100%

Elkhorn Rural Public Power District - Subdivision 3

39/39 precincts reporting (100%)

David P. Hoefer   837 100%

Elkhorn Rural Public Power District - Subdivision 2

40/40 precincts reporting (100%)

Tim D. Means   1,023 100%

Southwest Public Power District - Subdistrict 1

13/13 precincts reporting (100%)

Michael Lutz   629 100%

South Central Public Power District - Subdivision 2

precincts reporting (0%)

Dave Hamburger   266 100%

Douglas County Assessor/Register Of Deeds

Diane L. Battiato   103,088 96.46%
Write-in 3,786 3.54%

Douglas County Attorney

Charles B. Garman 48,108 34.82%
Donald W. Kleine   89,794 64.98%
Write-in 275 0.20%

Douglas County Clerk Of The District Court

John Friend   107,481 96.46%
Write-in 3,940 3.54%

Douglas County Commissioner District 2

Sam Clark 10,031 45.35%
James P. Cavanaugh   12,056 54.50%
Write-in 33 0.15%

Douglas County Commissioner District 4

P.J. Morgan   20,497 97.70%
Write-in 483 2.30%

Douglas County Commissioner District 6

Mary Ann Borgeson   19,273 98.54%
Write-in 286 1.46%

Douglas County Engineer

Tom Doyle   100,448 97.43%
Write-in 2,647 2.57%

Douglas County Sheriff

Tim Dunning   108,384 96.81%
Write-in 3,571 3.19%

Douglas County Treasurer

Wayne Hohndorf 53,508 39.43%
John W. Ewing, Jr.   82,001 60.43%
Write-in 181 0.13%

Bennington City Council Ward 1

Write-in   56 100%

Bennington City Council Ward 2

Write-in   92 100%

Ralston City Council Ward 2

Lee R. Fideline   216 97.74%
Write-in 5 2.26%

Ralston City Council Ward 3

Craig Alberhasky   180 94.24%
Write-in 11 5.76%

Ralston City Council Ward 4

Jerry Krause   302 98.37%
Write-in 5 1.63%

Ralston City Council Ward 5

Michael J. Sanchez   289 97.64%
Write-in 7 2.36%

Valley City Council

Mike Stanzel 420 39.36%
Linda Lewis 440 41.24%
Felicia Jorgensen 197 18.46%
Write-in 10 0.94%

Boys Town Village Board of Trustees

Kyle Skartvedt 29 31.87%
Val J. Peter 27 29.67%
Simone Jones 28 30.77%
Write-in 7 7.69%

Waterloo Village Board Of Trustees

Travis D. Harlow 201 47.74%
Jeremy Pojar 120 28.50%
Fred Brown 92 21.85%
Write-in 8 1.90%

Arlington Public School Board

Shanon L. Willmott 13 19.40%
Luanne Sundberg 19 28.36%
Teri O'Flaherty 18 26.87%
Bruce M. Scheer 17 25.37%
Write-in 0 0%

Bennington Public School Board

Valerie J. Calderon   1,156 25.44%
Matthew E. D. Wickham   1,251 27.53%
Mark A. Byars   1,283 28.24%
Charlie Chuck Oborny 811 17.85%
Write-in 43 0.95%

Douglas County West Community School Board

Kelly Hinrichs   1,045 24.29%
Patrick McCarville   1,274 29.61%
Jamie Jorgensen 937 21.78%
Sue McKie   1,010 23.48%
Write-in 36 0.84%

Douglas County West Community School Board (two-year term)

Luke Janke   1,513 98.57%
Write-in 22 1.43%

Elkhorn Public School Board

Chuck Burney   4,946 21.81%
Doug Peterchuck 2,529 11.15%
Amy Parks   5,468 24.11%
Joe Griffith 2,036 8.98%
Susan M. Zingler   4,621 20.38%
Steve Gates 2,985 13.16%
Write-in 93 0.41%

Fort Calhoun Community School Board

Robin Kister 65 32.99%
Michael Conrad 66 33.50%
Jon Genoways 64 32.49%
Write-in 2 1.02%

Fremont Public School Board

Dan Moran 11 32.35%
Sandi Proskovec 12 35.29%
Grady A. Wells 10 29.41%
Write-in 1 2.94%

Millard Public School Board

Mike Kennedy   17,577 25%
Pat Ricketts   16,421 23.35%
Dave Anderson   16,902 24.04%
John C. Vyhlidal 8,358 11.89%
Matt S. Reinsch 10,763 15.31%
Write-in 297 0.42%

Omaha Public School Board, Subdistrict 2

Marque A. Snow   3,886 96.07%
Write-in 159 3.93%

Omaha Public School Board, Subdistrict 4

Justin T. Wayne   7,787 97.01%
Write-in 240 2.99%

Omaha Public School Board, Subdistrict 6

Matt Scanlan   8,162 98.33%
Write-in 139 1.67%

Omaha Public School Board, Subdistrict 8

Lacey Merica 2,980 52.55%
Marilyn Rickley 2,646 46.66%
Write-in 45 0.79%

Ralston Public School Board

Dee Huff   3,003 49.86%
Deb Gerch   2,811 46.67%
Write-in 209 3.47%

Douglas County Public Safety Bond

Yes 61,446 49.28%
No   63,230 50.72%

Yes   73,623 80.61%
No 17,712 19.39%

Yes   57,305 63.86%
No 32,436 36.14%

Yes   50,234 56.89%
No 38,068 43.11%

Yes   72,355 80.39%
No 17,648 19.61%

Yes   57,957 66.27%
No 29,493 33.73%

Yes   78,184 85.68%
No 13,067 14.32%

Omaha Public Schools Bond

Story: OPS voters approve record $421 bond issue »

Yes   47,933 60.40%
No 31,424 39.60%

Elkhorn Public Schools Bond

Story: Elkhorn bonds OK'd »

Yes   7,520 63.13%
No 4,392 36.87%

Douglas County West Community Schools Bond

Story: DC West bond vote is close »

Yes 1,025 46.98%
No   1,157 53.02%

Sarpy County Assessor

Dan Pittman   35,279 97.70%
Write-in